1 19

حجت الاسلام و المسلمین نجف لک زایی:

قرآن نقشه زندگي ما مسلمانان است و طلاب علوم ديني وظيفه معرفي اين نقشه زندگي به مسلمانان را بر عهده دارند، بنابراين هر مقدار آشنايي طلاب با قرآن بيشتر باشد سطح عملياتي معارف قرآن در جامعه ارتقاء پيدا مي‌کند.

مسابقات قرآن يکي از راه‌هاي ورود قرآن به درون حوزه‌هاي علميه است و تعميق آشنايي طلاب با معارف قرآن را به همراه دارد که اميدوارم با توجه به رسالت طلاب سال به سال بر رونق و عمق اين مسابقات افزوده شود.

لازم است حوزه‌هاي مختلف معارف قرآني در اين مسابقات مورد توجه قرار گيرد که مي‌توان از راه مسابقات تخصصي قرآن در سطح طلاب حوزه‌هاي علميه اين امر را پيگيري کرد.

اضافه شدن تفسير به رشته‌هاي مسابقات امر مبارکي است و اين تفسير مي‌تواند براي سال‌هاي آينده تخصصي شود تا بتوانيم تفسير آيات قرآن را در قالب اقتصادي، سياسي، اخلاقي، مديريتي، تربيتي و ... داشته باشيم و به تعداد رشته‌هاي علوم اسلامي و انساني که از قرآن توقع وجود دارد مباحثي از آن استخراج شود و به شکل تخصصي رويکردهاي تفسيري را در مسابقات وارد کنيم.

حتي مي‌توانيم منابعي در اين زمينه براي علاقه‌مندان معرفي کنيم تا با آمادگي بيشتر در مسابقات حاضر شوند.

اضافه شدن خطابه قرآني به رشته‌هاي مسابقه نيز مسأله خوب و قابل توجهي است؛ اضافه شدن اين رشته براي شروع خوب است ولي برخي اوقات حالت تخصصي پيدا مي‌کند، امروز به عنوان نقشه زندگي به قرآن نگاه مي‌شود بنابراين نيازاست فهم و درک طلاب به سمت نگاه‌هاي تخصصي هدايت شود و در هر بخش مسابقات يک بخش عمومي و بخش‌هاي تخصصي وجود داشته باشد.

قم مهمترين مرکز و پايگاه حوزه علميه است، اکثريت طلاب، اساتيد و بزرگان در قم هستند ولي به نظر بنده بايد به سمتي برويم که اين مسابقات در مراکز استان‌ها نيز برگزار شود تا گسترش معارف قرآن را به همراه داشته باشد.

اگر اين مسابقات در مراکز استان‌ها برگزار شود برکات بيشتري دارد و تعداد طلاب شرکت‌کننده افزايش پيدا مي‌کند و گستره اثرگذاري بيشتر مي‌شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید