1 2

حجت الاسلام و المسلمین احمد مبلغی:

مسابقات بين‌المللي قرآن طلاب از بهترين مسابقات محسوب مي‌شود. بر اساس اصل قرآن در خيرها بايد مسابقه بدهيد.

قرآن و شئون مربوط به آن مانند تلاوت، حفظ و تفسير اگر مورد مسابقه قرار گيرد از بهترين مصداق‌ها براي خير محسوب مي‌شود.

نبايد قرآن و مسابقات متوجه به قرآن را به تلاوت يا حفظ منحصر کنيم، اگر مفاهيم قرآن به صورت حوزه‌بندي شده به عنوان مثال اقتصادي، سياسي و اجتماعي و استخراج نکته‌ها از يک آيه مورد مسابقه قرار گيرد. مسابقه از شئون مربوط به ظاهري به فضاي مفهومي و مضمومي راه پيدا مي‌کند.

به طور طبيعي طلاب و کساني که علوم ديني را تحصيل مي‌کنند بايد مسابقات قرآني داشته باشند؛ مسابقات قرآني مي‌تواند به عنوان نکته‌هاي الهام‌بخش، اساسي و خط‌دهنده مسير علمي و مطالعاتي آنها را به قرآن معطوف کند و مرکزيت مطالعات آنها را قرآن قرار دهد.

اهداف عادي و تکراري تنها نبايد در اين مسابقات در دستور کار باشد و به آنها بسنده کرد بلکه اهداف فراتري بايد پيگيري شود.

قرآن در جهان اسلام مشترک است، جهان اسلام به اين سند قوي و متين به عنوان بالاترين و برترين سند افتخار مي‌کند. بايد اعتراف کنيم که نسبت به برجسته کردن اين سند کم‌کاري کرديم و شيعه و سني اجتماعي که بايد پيرامون قرآن پيدا کنند را نداشته اند و وحدت با محوريت قرآن را به صورت اساسي و ريشه‌اي دنبال نکردند.

اين مسابقات مي‌تواند يکي از اهداف خود را استخراج مفاهيم مربوط به قرآن يا مطرح کردن روايات ناظر به قرآن با مرتبط کردن قرآن به دردهاي اجتماعي قرار دهد.

نزديک‌تر کردن دل‌ها يکي از اهداف برگزاري اين مسابقات است، بايد به سمت آياتي برويم که حامل بار وحدت براي جامعه و ناظر به جايگاه امت است. کم نيست آياتي که حامل چنين پيامي هستند.

اين مسابقات ابتکار خوب، شيرين و زيبايي است. بدون ترديد اگر زيبايي‌ها و طراوت‌هاي آن تداوم پيدا کند مي‌تواند انعکاس خوبي در فضاي کنوني جهان اسلام در وضعيت پراختلاف داشته باشد، بنابراين چنين حرکت‌هايي داراي پيام‌هاي آرامش‌بخش، خط‌دهنده و اساسي براي جامعه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید