1 31

حجت الاسلام والمسلمین رضا شاکری:

قرآن در مرکزي که دين، متن آموزش آن است، بايد محور و عقبه تمام آموزش‌هاي ما باشد؛ يا به تعبير ديگر پيشاني همه آموزش‌هاي ديني ما بايد قرآن باشد. اين اصل و مبنايي بسيار روشن است؛ در حوزه‌هاي علميه هم که داعيه‌دار آموزش دين به طلبه‌هاي محترم است بايد اين روند به نحوي عملي شود.

اکنون هم حوزه‌هاي علميه ما در بخش ايراني‌ها و غير ايراني‌ها تحول اساسي را در سال‌هاي اخير تجربه مي‌کنند؛ اگر چه در حوزه‌هاي سلف ما اين واقعيت به طور قطعي وجود داشت اما مقداري مورد کم لطفي قرار گرفته بود؛ اما در سال‌هاي اخير توجه عميقي به اين نياز شده است، بويژه در صحنه بين‌الملل.

در جوامع اسلامي انتظاري که از طلاب ما مي‌رود اين است که در ابعاد مهارت و معرفت‌هاي قرآني به قرآن تسلط داشته باشند؛ يعني هم مرتلان قرآن و هم مفسران قرآن باشند.

دانش‌هايي که در حوزه‌هاي مختلف دانشي قرار مي‌گيرد در عقبه اين داستان خواهد بود، اولاً و بالذات پيشاني اين علوم قرآن خواهد بود و جامعه جهاني انتظار دارد که طلاب ما خصوصاً در بحث غير ايراني‌ها بر قرآن مسلط باشند و از قرآن به آن‌ها بگويند.

اين نياز جدي مورد عنايت قرار گرفته است و امروز سيستم‌هاي آموزشي ما در جامعة المصطفي به نحوي اين نياز مرتفع شده است و سعي کرده است که حوزه‌هاي دانشي خود را با همين رويکرد تنظيم کند.

همايش‌هايي هم که الان شاهد آن هستيم، همايشي که در المصطفي با عنوان جشنواره قرآني هر ساله انجام مي‌شود و اين جشنواره بين‌المللي که در رابطه با قرآن در بين حوزويان ما صورت مي‌گيرد و بعد بين‌المللي دارد همه اين‌ها مقوم همين داستان است و در راستاي همين داستان است که همواره بهتر از سال گذشته مي‌شود.

اين همايشي هم که در اين ايام در قم در حال برگزاري است با قوام قابل قبول و با حضور قابل قبولي از طلاب حوزه‌هاي ما در صحنه بين‌الملل رقم مي‌خورد.

اميدواريم که در آينده‌اي نه چندان دور حافظان قرآن را بتوانيم به جامعه جهاني عرضه کنيم و طلبه‌هاي ما در هر حوزه دانشي اگر تحصيل مي‌کنند در کنار آن حفظ قرآن را داشته باشند و برنامه‌ريزي‌هاي ما در اين راستا است که بتوانيم در کنار بحث تحصيل در رشته‌هاي مختلف طلاب را حافظان و مرتلان قرآن بار آوريم.

طرح‌هاي بسيار خوبي مانند طرح اعجازات قرآني هم در جامعة المصطفي مورد تصويب قرار گرفت که بتوانيم اعجازات قرآني را هم داشته باشيم که طلاب فارغ‌التحصيل ما به نحوي با برخورداري از اين اعجازات قرآني بتوانند حضور بسيار مناسب‌تري در صحنه بين‌الملل در جوامع اسلامي داشته باشند.

امروز در جوامع اسلامي آنچه که مردم فرق مختلف اسلامي از طلبه ما انتظار دارند قرآن است؛ اينکه بتواند با تسلط بسيار خوب و قابل قبول قرآن را تلاوت کند، آيات قرآن را درست، زيبا و روان در عرصه تبليغ بخواند و ارائه کند و درست تفسير و تبيين کند.

اگر ما بتوانيم به اين موفقيت و دستاورد بسيار درست و مورد نظر مسلمين جهان دست پيدا کنيم تصور مي‌کنم که مي‌توانيم مقبوليت بسيار خوبي را در عرصه تبليغ و محبوبيت بسيار خوبي را براي طلابمان در جوامع مختلف در دنيا ايجاد کنيم؛ چون مخاطبان ما مسلماناني هستند که کتابشان قرآن است و بسيار دوست دارند که اولاً و بذات مبلغان از قرآن براي آن‌ها بگويند و بخوانند و آيات قرآن را زيبا بخوانند و ارائه کنند.

يکي از نمايندگان المصطفي در خارج از کشور اينگونه مي‌گفت که «اگر من به عنوان نماينده بخواهم در هر مدرسه‌اي از مدرسه برادران اهل سنت ورود پيدا کنم از من اين انتظار را دارند که از قرآن به آن‌ها بگويم، حتي طلابي هم که در آن نمايندگي خودمان مورد تدريس و آموزش داريم، جامعه آنجا انتظار دارد که متن و محتواي آموزش آن‌ها قرآن باشد و آن‌ها مسلط به قرآن باشند و حاصل مدارس ما قرآني باشند».

اين انتظاري است که همه دارند و در عرصه تبليغ بهترين روش اين است که ما طلاب را مسلط به قرآن کنيم و روندهايي که تعريف کرده‌ايم به حول و قوه الهي، همت مسوولان المصطفي و خود طلاب منجر به اين دستاورد قطعي خواهد شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید